Bourns Inc. PWR2615W2701J
PWR2615W2701J picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615W2701J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615W2701J.pdf
Availability of PWR2615W2701J
QUANTITY
PWR2615W2701J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615W2701J
Internal Part NumberEIS-PWR2615W2701J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615W2701J
Related LinksPWR261, PWR2615W2701J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615W2701J Details Description
Related parts for PWR2615W2701J
DUCT SOLID NOHO IVRY 2X1"(6=6') datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 780MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
MOTOR TIMER 11PIN SOCKET 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE 80MM LONG 2MM GRV GRY datasheet.pdf