Bourns Inc. PWR2615WR010J
PWR2615WR010J picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615WR010J
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615WR010J.pdf
Availability of PWR2615WR010J
QUANTITY
PWR2615WR010J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615WR010J
Internal Part NumberEIS-PWR2615WR010J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615WR010J
Related LinksPWR261, PWR2615WR010J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615WR010J Details Description
Related parts for PWR2615WR010J
VARISTOR 351V 800A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 155MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf