Bourns Inc. PWR2615WR015JE
PWR2615WR015JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615WR015JE
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615WR015JE.pdf
Availability of PWR2615WR015JE
QUANTITY
PWR2615WR015JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615WR015JE
Internal Part NumberEIS-PWR2615WR015JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615WR015JE
Related LinksPWR2615, PWR2615WR015JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615WR015JE Details Description
Related parts for PWR2615WR015JE
FIXED IND 8.2UH 21A 4 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V TO220 datasheet.pdf
RECEIVER BALANCED 630OHM UNDAMPD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FEMALE CABLE CONNECTOR 8WAY datasheet.pdf
3/4" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SCR 800V 520A TO-118 datasheet.pdf