Bourns Inc. PWR2615WR024J
PWR2615WR024J picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615WR024J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.024 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615WR024J.pdf
Availability of PWR2615WR024J
QUANTITY
PWR2615WR024J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615WR024J
Internal Part NumberEIS-PWR2615WR024J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.024
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615WR024J
Related LinksPWR261, PWR2615WR024J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615WR024J Details Description
Related parts for PWR2615WR024J
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 32K 44PLCC datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf