Bourns Inc. PWR2615WR024J
PWR2615WR024J picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615WR024J
Brief Description
RES SMD 0.024 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615WR024J.pdf
Availability of PWR2615WR024J
QUANTITY
PWR2615WR024J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615WR024J
Internal Part NumberEIS-PWR2615WR024J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.024
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615WR024J
Related LinksPWR261, PWR2615WR024J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615WR024J Details Description
Related parts for PWR2615WR024J
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 153.72VC P600 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 28A PQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
5UF 25V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf