Bourns Inc. PWR263S-20-1R50J
PWR263S-20-1R50J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-1R50J
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-1R50J.pdf
Availability of PWR263S-20-1R50J
QUANTITY
PWR263S-20-1R50J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-1R50J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-1R50J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThick Film PWR263S-20 Power Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-1R50J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-1R50J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-1R50J Details Description
Related parts for PWR263S-20-1R50J
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 30POS datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 250VAC 75VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH datasheet.pdf
CONN 32POS 0.8MM SMT datasheet.pdf