Bourns Inc. PWR263S-20-20R0J
PWR263S-20-20R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-20R0J
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-20R0J.pdf
Availability of PWR263S-20-20R0J
QUANTITY
PWR263S-20-20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-20R0J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThick Film PWR263S-20 Power Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-20R0J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-20R0J Details Description
Related parts for PWR263S-20-20R0J
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.100V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X0.3MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
HAN-QUINTAX CLAMP 6-9 5MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf