Bourns Inc. PWR263S-20-2R50J
PWR263S-20-2R50J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-2R50J
Brief Description
RES SMD 2.5 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-2R50J.pdf
Availability of PWR263S-20-2R50J
QUANTITY
PWR263S-20-2R50J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-2R50J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-2R50J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThick Film PWR263S-20 Power Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR263S-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-2R50J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-2R50J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-2R50J Details Description
Related parts for PWR263S-20-2R50J
CONN SMB JACK - RG-174 1.5M datasheet.pdf
IC PLL AUD CLK SYNTHESIZER 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 8A 150V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DIE SET (2) FOR #6 AWG BCL-6141 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 10W datasheet.pdf
RES 9.2451K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf