Bourns Inc. PWR263S-20-33R0J
PWR263S-20-33R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-33R0J
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-33R0J.pdf
Availability of PWR263S-20-33R0J
QUANTITY
PWR263S-20-33R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-33R0J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-33R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThick Film PWR263S-20 Power Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR263S-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-33R0J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-33R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-33R0J Details Description
Related parts for PWR263S-20-33R0J
IC STEREO D/A W/DUAL PLL 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
IC CLK GEN ETHERNET 25MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf