Bourns Inc. PWR263S-20-47R0JE
PWR263S-20-47R0JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-47R0JE
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-47R0JE.pdf
Availability of PWR263S-20-47R0JE
QUANTITY
PWR263S-20-47R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-47R0JE
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-47R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package500
SeriesPWR263S-20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-47R0JE
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-47R0JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-47R0JE Details Description
Related parts for PWR263S-20-47R0JE
IC HOTSWAP CTRLR -48V 14-TSSOP datasheet.pdf
IC LATCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JFET N-CH 35V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 40MSPS DL 64LFCSP datasheet.pdf
LO-VLT CVER ASSY W/WRNING RPLCMT datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5U 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf