Bourns Inc. PWR263S-35-R500J
PWR263S-35-R500J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-R500J
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 5% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-R500J.pdf
Availability of PWR263S-35-R500J
QUANTITY
PWR263S-35-R500J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-R500J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-R500J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263S-35xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-R500J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-R500J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-R500J Details Description
Related parts for PWR263S-35-R500J
GDT 600V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X48 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 80mA Signage 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 4A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf