Bourns Inc. PWR4412-2SCR0800J
PWR4412-2SCR0800J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4412-2SCR0800J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.08 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
PWR4412-2SCR0800J.pdf
Availability of PWR4412-2SCR0800J
QUANTITY
PWR4412-2SCR0800J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4412-2SCR0800J
Internal Part NumberEIS-PWR4412-2SCR0800J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4412-2S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.08
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 270°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.600" L x 0.189" W (15.24mm x 4.80mm)
Height1.000" (25.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4412-2SCR0800J
Related LinksPWR4412-, PWR4412-2SCR0800J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4412-2SCR0800J Details Description
Related parts for PWR4412-2SCR0800J
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SC70-3 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 84.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HI-TEMP,M30,PNP,NC,CONN datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 44POS CRIMP datasheet.pdf
RES 560 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf