Bourns Inc. PWR4413BR020F
PWR4413BR020F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413BR020F
Brief Description
RES 0.02 OHM 1W 1% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413BR020F.pdf
Availability of PWR4413BR020F
QUANTITY
PWR4413BR020F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413BR020F
Internal Part NumberEIS-PWR4413BR020F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.450" L x 0.157" W (11.43mm x 4.00mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413BR020F
Related LinksPWR441, PWR4413BR020F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413BR020F Details Description
Related parts for PWR4413BR020F
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO-214A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf