Bourns Inc. PWR4413BR030F
PWR4413BR030F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413BR030F
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.03 OHM 1W 1% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413BR030F.pdf
Availability of PWR4413BR030F
QUANTITY
PWR4413BR030F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413BR030F
Internal Part NumberEIS-PWR4413BR030F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.450" L x 0.157" W (11.43mm x 4.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413BR030F
Related LinksPWR441, PWR4413BR030F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413BR030F Details Description
Related parts for PWR4413BR030F
BOX ALUM GRAY 16.98"L X 5.01"W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 80COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf