Bourns Inc. PWR4525W2001JE
PWR4525W2001JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525W2001JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525W2001JE.pdf
Availability of PWR4525W2001JE
QUANTITY
PWR4525W2001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525W2001JE
Internal Part NumberEIS-PWR4525W2001JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR4525
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525W2001JE
Related LinksPWR4525, PWR4525W2001JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525W2001JE Details Description
Related parts for PWR4525W2001JE
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 4K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ANT YAGI 6ELEM 360-380MHZ SILVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf