Bourns Inc. PWR4525W4701JE
PWR4525W4701JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525W4701JE
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525W4701JE.pdf
Availability of PWR4525W4701JE
QUANTITY
PWR4525W4701JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525W4701JE
Internal Part NumberEIS-PWR4525W4701JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPWR4525
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525W4701JE
Related LinksPWR4525, PWR4525W4701JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525W4701JE Details Description
Related parts for PWR4525W4701JE
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SPRNG 8POS 2.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
D SUB MIXED FE PNEUMATIC CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
37P M R/A 370 CLIP 4-40 370PF datasheet.pdf
FUSE 10A 660V AC / 460V DC GG IN datasheet.pdf