Bourns Inc. PWR4525WR010JE
PWR4525WR010JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR010JE
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR010JE.pdf
Availability of PWR4525WR010JE
QUANTITY
PWR4525WR010JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR010JE
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR010JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPWR4525
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR010JE
Related LinksPWR4525, PWR4525WR010JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR010JE Details Description
Related parts for PWR4525WR010JE
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IBUTTON EEPROM 1KBit SHA-1 2CAN datasheet.pdf
IC ENCODER ABS 16BIT SERIAL datasheet.pdf
BRACKET MNT FOR F3UV PWR MONITOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 2.10V EE 8SOIC datasheet.pdf