Bourns Inc. PWR4525WR030J
PWR4525WR030J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR030J
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR030J.pdf
Availability of PWR4525WR030J
QUANTITY
PWR4525WR030J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR030J
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR030J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPWR4525
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR030J
Related LinksPWR452, PWR4525WR030J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR030J Details Description
Related parts for PWR4525WR030J
CONN CARD PUSH-PULL SNAP-IN datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
49+49 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN GND PLATE 41POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM datasheet.pdf
CABLE TIE METAL BARB 6.1" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 1.4V SNAP datasheet.pdf