Bourns Inc. PWR4525WR047JE
PWR4525WR047JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR047JE
Brief Description
RES SMD 0.047 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR047JE.pdf
Availability of PWR4525WR047JE
QUANTITY
PWR4525WR047JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR047JE
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR047JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPWR4525
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.047
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR047JE
Related LinksPWR4525, PWR4525WR047JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR047JE Details Description
Related parts for PWR4525WR047JE
IC OPAMP JFET 10MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf