Bourns Inc. PWR4525WR150J
PWR4525WR150J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR150J
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR150J.pdf
Availability of PWR4525WR150J
QUANTITY
PWR4525WR150J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR150J
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR150J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPWR4525
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR150J
Related LinksPWR452, PWR4525WR150J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR150J Details Description
Related parts for PWR4525WR150J
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AC datasheet.pdf
FILM POLARIZING 50 X 50MM 2PK datasheet.pdf
LED 7SEG .39" 695NM RED datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FILTER SAW 836.5MHZ GSM850/CDMA datasheet.pdf
DC PLUG 5.5X2.1MM CABLE PROTEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf