Bourns Inc. PWR6327W2200J
PWR6327W2200J picture photo
Mfg. Part Number
PWR6327W2200J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
PWR6327W2200J.pdf
Availability of PWR6327W2200J
QUANTITY
PWR6327W2200J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR6327W2200J
Internal Part NumberEIS-PWR6327W2200J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR6327
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR6327W2200J
Related LinksPWR632, PWR6327W2200J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR6327W2200J Details Description
Related parts for PWR6327W2200J
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC RCVR DIFF LVDS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.457K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf