Linx Technologies PWRACAWALL16V1A
PWRACAWALL16V1A picture photo
Mfg. Part Number
PWRACAWALL16V1A
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 16V 16W
Datasheet Download
PWRACAWALL16V1A.pdf
Availability of PWRACAWALL16V1A
QUANTITY
PWRACAWALL16V1A Order Process
Ship out your order
Specifications of PWRACAWALL16V1A
Internal Part NumberEIS-PWRACAWALL16V1A
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input-
Voltage - Output16V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)16W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max16W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWRACAWALL16V1A
Related LinksPWRACAW, PWRACAWALL16V1A Datasheet, Linx Technologies Distributor
PWRACAWALL16V1A Details Description
Related parts for PWRACAWALL16V1A
TVS DIODE 15VWM 30VC SO16 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf