Bulgin PX0410/10P/6065
PX0410/10P/6065 picture photo
Mfg. Part Number
PX0410/10P/6065
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG PLUG INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
PX0410/10P/6065.pdf
Availability of PX0410/10P/6065
QUANTITY
PX0410/10P/6065 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0410/10P/6065
Internal Part NumberEIS-PX0410/10P/6065
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBuccaneer Power Connectors Overview
Featured Product400 Series Power Connectors
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 400
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolyamide
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0410/10P/6065
Related LinksPX0410/, PX0410/10P/6065 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0410/10P/6065 Details Description
Related parts for PX0410/10P/6065
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-2016-250-E2) datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT DR W/OPGS TIN V- datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
KONTAKTBUCHSE 3,5MM datasheet.pdf