Bulgin PX0411/12P/4045
PX0411/12P/4045 picture photo
Mfg. Part Number
PX0411/12P/4045
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS PIN
Datasheet Download
PX0411/12P/4045.pdf
Availability of PX0411/12P/4045
QUANTITY
PX0411/12P/4045 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0411/12P/4045
Internal Part NumberEIS-PX0411/12P/4045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 400
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolyamide
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0411/12P/4045
Related LinksPX0411/, PX0411/12P/4045 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0411/12P/4045 Details Description
Related parts for PX0411/12P/4045
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SSR IP00 50A/480VAC DC INPUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
12+12 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
3 PH N5K POWER ANALYZER W/50/IFC datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf