Bulgin PX0412/10P
PX0412/10P picture photo
Mfg. Part Number
PX0412/10P
Brief Description
CONN HSNG RCPT JAM NUT 10POS PIN
Datasheet Download
PX0412/10P.pdf
Availability of PX0412/10P
QUANTITY
PX0412/10P Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0412/10P
Internal Part NumberEIS-PX0412/10P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBuccaneer Power Connectors Overview
Featured Product400 Series Power Connectors
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0412/10P
Related LinksPX041, PX0412/10P Datasheet, Bulgin Distributor
PX0412/10P Details Description
Related parts for PX0412/10P
Crystal 7.3728MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC CURR SOURCE/SINK MIRROR 8SOIC datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 5.12" datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AS-INTERFACE DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf