Bulgin PX0575/15/PC
PX0575/15/PC picture photo
Mfg. Part Number
PX0575/15/PC
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN AC INLET PNL MNT SNAP FIT
Datasheet Download
PX0575/15/PC.pdf
Availability of PX0575/15/PC
QUANTITY
PX0575/15/PC Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0575/15/PC
Internal Part NumberEIS-PX0575/15/PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCCC, CSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0575/15/PC
Related LinksPX0575, PX0575/15/PC Datasheet, Bulgin Distributor
PX0575/15/PC Details Description
Related parts for PX0575/15/PC
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 SMD datasheet.pdf