Bulgin PX0598/15/48
PX0598/15/48 picture photo
Mfg. Part Number
PX0598/15/48
Brief Description
CONN IEC INLET SNAP IN 4.8MM TAB
Datasheet Download
PX0598/15/48.pdf
Availability of PX0598/15/48
QUANTITY
PX0598/15/48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0598/15/48
Internal Part NumberEIS-PX0598/15/48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.30mm x 24.30mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0598/15/48
Related LinksPX0598, PX0598/15/48 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0598/15/48 Details Description
Related parts for PX0598/15/48
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM YELLOW datasheet.pdf