Bulgin PX0708/S/12
PX0708/S/12 picture photo
Mfg. Part Number
PX0708/S/12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG RCPT 12POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PX0708/S/12.pdf
Availability of PX0708/S/12
QUANTITY
PX0708/S/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0708/S/12
Internal Part NumberEIS-PX0708/S/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer®, Standard
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolyamide, Glass Filled
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0708/S/12
Related LinksPX070, PX0708/S/12 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0708/S/12 Details Description
Related parts for PX0708/S/12
CONN PLUG WATERPROOF 16POS MALE datasheet.pdf
SWITCH KNOB SERR 0.374"BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLUE/BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
SGE-245-2-0160 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SSD M.2 2242 P100-M 16GB MLC datasheet.pdf
4700UF 63V 30X50 85C SI datasheet.pdf