Bulgin PX0718/2/15/ST
PX0718/2/15/ST picture photo
Mfg. Part Number
PX0718/2/15/ST
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MULTI-WAY IEC FUSED PANEL OUTLET
Datasheet Download
PX0718/2/15/ST.pdf
Availability of PX0718/2/15/ST
QUANTITY
PX0718/2/15/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0718/2/15/ST
Internal Part NumberEIS-PX0718/2/15/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant); IEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3 per connection (3)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.50mm x 79.20mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0718/2/15/ST
Related LinksPX0718/, PX0718/2/15/ST Datasheet, Bulgin Distributor
PX0718/2/15/ST Details Description
Related parts for PX0718/2/15/ST
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
IC AMP AUD 3.2W MONO D 9DSBGA datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 19POS STRAIGHT datasheet.pdf
3G3MX2 EMC FILTER,A4055/A4075 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
KNIFE 4.50MM 600 POWER PLUS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 66MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 140MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf