Bulgin PX0718/3/15/ST
PX0718/3/15/ST picture photo
Mfg. Part Number
PX0718/3/15/ST
Brief Description
MULTI-WAY IEC FUSED PANEL OUTLET
Datasheet Download
PX0718/3/15/ST.pdf
Availability of PX0718/3/15/ST
QUANTITY
PX0718/3/15/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0718/3/15/ST
Internal Part NumberEIS-PX0718/3/15/ST
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant); IEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3 per connection (4)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.50mm x 103.30mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0718/3/15/ST
Related LinksPX0718/, PX0718/3/15/ST Datasheet, Bulgin Distributor
PX0718/3/15/ST Details Description
Related parts for PX0718/3/15/ST
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf