Bulgin PX0763/S/75OHM
PX0763/S/75OHM picture photo
Mfg. Part Number
PX0763/S/75OHM
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN BNC JACK STR 75 OHM
Datasheet Download
PX0763/S/75OHM.pdf
Availability of PX0763/S/75OHM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PX0763/S/75OHM Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0763/S/75OHM
Internal Part NumberEIS-PX0763/S/75OHM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesBuccaneer®
PackagingBulk
Connector StyleBNC
Connector TypeJack, Female Socket
Contact Termination-
Shield Termination-
Impedance75 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Square Flange
Cable Group-
Fastening TypeBayonet Lock
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorBlack
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingSilver
Dielectric Material-
Voltage Rating-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0763/S/75OHM
Related LinksPX0763/, PX0763/S/75OHM Datasheet, Bulgin Distributor
PX0763/S/75OHM Details Description
Related parts for PX0763/S/75OHM
THERMISTOR NTC 150 OHM 10% RAD datasheet.pdf
IC REG BOOST 12.12V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC CLK SOURCE HDTV AUD/VID 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 0805 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FINE SPACER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IGBT 600V 100A POWIR ECO 2 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf