| Internal Part Number | EIS-PX2AF1XX050PAAAX | |
| Featured Product | PX2 Series Pressure Transducer | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | PX2 | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 50 PSI (344.74 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Female - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 250 PSI (1723.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |