| Internal Part Number | EIS-PX2AF1XX500PGAAX | |
| Standard Package | 40 | |
| Series | PX2 | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Female - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 1000 PSI (6894.76 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Cylinder | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PX2AF1XX500PGAAX | |
 | 1804726 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM | datasheet.pdf | |