Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AF1XX500PSBEX
PX2AF1XX500PSBEX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AF1XX500PSBEX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Datasheet Download
PX2AF1XX500PSBEX.pdf
Availability of PX2AF1XX500PSBEX
QUANTITY
PX2AF1XX500PSBEX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AF1XX500PSBEX
Internal Part NumberEIS-PX2AF1XX500PSBEX
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AF1XX500PSBEX
PX2AF1XX500PSBEX Details Description
Related parts for PX2AF1XX500PSBEX
CONN WIRENUT 10-22 AWG YELLOW datasheet.pdf
IGBT 1700V 50A 250W TO268 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
16+16 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .105/.328" datasheet.pdf
47W1 M SOLDER CUP THRU HOLE datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM datasheet.pdf