Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AF1XX500PSCHX
PX2AF1XX500PSCHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AF1XX500PSCHX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIG 500PSI
Datasheet Download
PX2AF1XX500PSCHX.pdf
Availability of PX2AF1XX500PSCHX
QUANTITY
PX2AF1XX500PSCHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AF1XX500PSCHX
Internal Part NumberEIS-PX2AF1XX500PSCHX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Video FileHeavy Duty Pressure Transducers Applications
Heavy Duty Pressure Transducers Introduction
Featured ProductPX2 Series Pressure Transducer
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AF1XX500PSCHX
PX2AF1XX500PSCHX Details Description
Related parts for PX2AF1XX500PSCHX
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL SOT23-8 datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK END SECTION-DIRECT MT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
INVERTR 3-PHASE 200VAC 1.5KW datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL datasheet.pdf