Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AM1XX100PSAAX
PX2AM1XX100PSAAX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AM1XX100PSAAX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS 100PSIS M12 5V
Datasheet Download
PX2AM1XX100PSAAX.pdf
Availability of PX2AM1XX100PSAAX
QUANTITY
PX2AM1XX100PSAAX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AM1XX100PSAAX
Internal Part NumberEIS-PX2AM1XX100PSAAX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
PCN Design/SpecificationPX2 Series 06/May/2014
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure450 PSI (3102.64 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AM1XX100PSAAX
PX2AM1XX100PSAAX Details Description
Related parts for PX2AM1XX100PSAAX
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 290MA 740 MOHM datasheet.pdf
REG SW 5VIN 40A PROG VERT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 140 MOHM datasheet.pdf
RES 0.027 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM DO204AL datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DIN-POWER D032FL-8 0C1-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf