Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN1XX200PSAAX
PX2AN1XX200PSAAX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AN1XX200PSAAX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIG 200PSI
Datasheet Download
PX2AN1XX200PSAAX.pdf
Availability of PX2AN1XX200PSAAX
QUANTITY
PX2AN1XX200PSAAX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AN1XX200PSAAX
Internal Part NumberEIS-PX2AN1XX200PSAAX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Video FileHeavy Duty Pressure Transducers Applications
Heavy Duty Pressure Transducers Introduction
Featured ProductPX2 Series Pressure Transducer
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AN1XX200PSAAX
PX2AN1XX200PSAAX Details Description
Related parts for PX2AN1XX200PSAAX
FIXED IND 40UH 4A 25 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 15 SAU 50POS datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPIRIT LABEL PRINTER RIBBON CART datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf