Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN1XX250PSAAX
PX2AN1XX250PSAAX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AN1XX250PSAAX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PX2AN1XX250PSAAX.pdf
Availability of PX2AN1XX250PSAAX
QUANTITY
PX2AN1XX250PSAAX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AN1XX250PSAAX
Internal Part NumberEIS-PX2AN1XX250PSAAX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AN1XX250PSAAX
PX2AN1XX250PSAAX Details Description
Related parts for PX2AN1XX250PSAAX
FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
40+40 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf