Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN1XX300PSBGX
PX2AN1XX300PSBGX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AN1XX300PSBGX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Datasheet Download
PX2AN1XX300PSBGX.pdf
Availability of PX2AN1XX300PSBGX
QUANTITY
PX2AN1XX300PSBGX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AN1XX300PSBGX
Internal Part NumberEIS-PX2AN1XX300PSBGX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package40
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AN1XX300PSBGX
PX2AN1XX300PSBGX Details Description
Related parts for PX2AN1XX300PSBGX
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 36POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 1A 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR GRN PC MNT datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 610MA 510 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf