| Internal Part Number | EIS-PX2AN2XX150PSBEX | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | PX2 | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 150 PSI (1034.21 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 450 PSI (3102.64 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |