| Internal Part Number | EIS-PX2AS1XX250PACHX | |
| Product Training Modules | PX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers | |
| PCN Design/Specification | PX2 Series 06/May/2014 | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | PX2 | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 250 PSI (1723.69 kPa) | |
| Output Type | Analog, Current | |
| Output | 4 mA ~ 20 mA | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 9/16" (14.29mm) UNF | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 750 PSI (5171.07 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |