Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2BN2XX500PSAAX
PX2BN2XX500PSAAX picture photo
Mfg. Part Number
PX2BN2XX500PSAAX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER 500PSI
Datasheet Download
PX2BN2XX500PSAAX.pdf
Availability of PX2BN2XX500PSAAX
QUANTITY
PX2BN2XX500PSAAX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2BN2XX500PSAAX
Internal Part NumberEIS-PX2BN2XX500PSAAX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2BN2XX500PSAAX
PX2BN2XX500PSAAX Details Description
Related parts for PX2BN2XX500PSAAX
RES SMD 158KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 3 50/CD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
LINEAR DOME 12, RGB datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf