Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2CN1XX300PSCHX
PX2CN1XX300PSCHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2CN1XX300PSCHX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PX2CN1XX300PSCHX.pdf
Availability of PX2CN1XX300PSCHX
QUANTITY
PX2CN1XX300PSCHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2CN1XX300PSCHX
Internal Part NumberEIS-PX2CN1XX300PSCHX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2CN1XX300PSCHX
PX2CN1XX300PSCHX Details Description
Related parts for PX2CN1XX300PSCHX
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG JMD 70POS SIDE GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
MODEM RJ-11 V.92 SRL DATA 3.3V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM SMD datasheet.pdf