Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2EF1XX500PSBDX
PX2EF1XX500PSBDX picture photo
Mfg. Part Number
PX2EF1XX500PSBDX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Datasheet Download
PX2EF1XX500PSBDX.pdf
Availability of PX2EF1XX500PSBDX
QUANTITY
PX2EF1XX500PSBDX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2EF1XX500PSBDX
Internal Part NumberEIS-PX2EF1XX500PSBDX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.25 V ~ 10.25 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply13 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleWire Leads
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2EF1XX500PSBDX
PX2EF1XX500PSBDX Details Description
Related parts for PX2EF1XX500PSBDX
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT ECONOSEAL J 12 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 14.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 4.5 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf