Bulgin PXA911/04/S
PXA911/04/S picture photo
Mfg. Part Number
PXA911/04/S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
PXA911/04/S.pdf
Availability of PXA911/04/S
QUANTITY
PXA911/04/S Order Process
Ship out your order
Specifications of PXA911/04/S
Internal Part NumberEIS-PXA911/04/S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBuccaneer® 900
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationScrew
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishPolyamide
Contact FinishNickel
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating32A
Voltage - Rated600VAC/DC
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXA911/04/S
Related LinksPXA91, PXA911/04/S Datasheet, Bulgin Distributor
PXA911/04/S Details Description
Related parts for PXA911/04/S
ROT ENCODER 2BIT BIN W/SW VERT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 9.11A 8 MOHM TH datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 150W TO268 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 12V 7.6A PPAK SO-8 datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP1655 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
EEPROM MICROWIRE 16KB 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf