Sullins Connector Solutions PXC13SFAN
PXC13SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC13SFAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 13POS .100 SGL
Datasheet Download
PXC13SFAN.pdf
Availability of PXC13SFAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXC13SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC13SFAN
Internal Part NumberEIS-PXC13SFAN
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC13SFAN
Related LinksPXC1, PXC13SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC13SFAN Details Description
Related parts for PXC13SFAN
IC LED Driver Linear 100mA 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.392 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FILTER POWER MULTI FUNCT 6A datasheet.pdf