Sullins Connector Solutions PXC17SFAN
PXC17SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC17SFAN
Brief Description
CONN HEADER 17POS .100 SGL
Datasheet Download
PXC17SFAN.pdf
Availability of PXC17SFAN
QUANTITY
PXC17SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC17SFAN
Internal Part NumberEIS-PXC17SFAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC17SFAN
Related LinksPXC1, PXC17SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC17SFAN Details Description
Related parts for PXC17SFAN
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4096X18 56TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MX-LOC GRP-MACH F3 .500-.625 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf