Sullins Connector Solutions PXC20SFAN
PXC20SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC20SFAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS .100 SGL
Datasheet Download
PXC20SFAN.pdf
Availability of PXC20SFAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXC20SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC20SFAN
Internal Part NumberEIS-PXC20SFAN
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC20SFAN
Related LinksPXC2, PXC20SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC20SFAN Details Description
Related parts for PXC20SFAN
DIODE ZENER 11V 200MW SOD523 datasheet.pdf
BOARD EVAL AD1754 1.5V datasheet.pdf
BARRIER STR 6X6X72" datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 560 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf