Sullins Connector Solutions PXC26SBAN
PXC26SBAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC26SBAN
Brief Description
CONN HEADER 26POS .100 R/A
Datasheet Download
PXC26SBAN.pdf
Availability of PXC26SBAN
QUANTITY
PXC26SBAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC26SBAN
Internal Part NumberEIS-PXC26SBAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC26SBAN
Related LinksPXC2, PXC26SBAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC26SBAN Details Description
Related parts for PXC26SBAN
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
WIRELESS SINGLE SWITCH ADAPTER datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf