Sullins Connector Solutions PXC30SBAN
PXC30SBAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC30SBAN
Brief Description
CONN HEADER 30POS .100 R/A
Datasheet Download
PXC30SBAN.pdf
Availability of PXC30SBAN
QUANTITY
PXC30SBAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC30SBAN
Internal Part NumberEIS-PXC30SBAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC30SBAN
Related LinksPXC3, PXC30SBAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC30SBAN Details Description
Related parts for PXC30SBAN
ADM26T/AE26G/ADM26T datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC ADJ LDO/DUAL SWITCH 14-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf